Proste, funkcjonalne, wytrzymałe, do tego utrzymane w miłej dla oka estetyce – industrialne meble. Loft czy wielkopowierzchniowy dom to przestrzeń, do której meble kojarzące się ze starą fabryką dopasują się najlepiej. Choć coraz częściej decydują się na nie właściciele mieszkań w bloku.
Styl industrialny
W latach 50-tych XX wieku w Nowym Jorku narodził się styl, który współcześnie zyskuje coraz liczniejszą rzeszę zwolenników. Zrodzony z potrzeby zaadaptowania wielkich powierzchni starych fabryk na budynki mieszkalne, do dziś zachował cechy surowości i minimalizmu. Jego najważniejszym wyznacznikiem jest przestrzeń – otwarta, unikająca tradycyjnych podziałów. Styl ten najmocniej kojarzony jest z przestrzeniami loftowymi i przestronnymi domami, jednak świetnie sprawdzi się także w apartamentach lub mieszkaniach w zwykłym bloku. Przez kolejne dziesięciolecia styl industrialny oczywiście ewoluował, jednak wciąż uwielbiają go szczególnie wielkie powierzchnie. Chłodna kolorystyka, brak zbędnych ozdób, widoczne rury, kable i instalacje – to często spotykane elementy tego stylu. Niegdyś realizowany szczególnie w ascetycznych, niewykończonych wnętrzach, kojarzony głównie z ludźmi sztuki, dziś jest coraz częściej ocieplany i udomawiany przez ludzi ceniących oryginalność i wyrafinowaną elegancją.
Industrialne meble – cechy charakterystyczne
Styl industrialny inspiruje się głównie starymi zakładami przemysłowymi i magazynami, stąd też ulubionymi materiałami są metal, beton, drewno i szkło. To także surowce najczęściej stosowane do produkcji przedmiotów codziennego użytku i wyposażenia wnętrz. Industrialne meble najczęściej wykonywane są z metalu. Stylizowane na pracownicze szafki czy biurka, często mają charakter ciężkich i solidnych, dzięki czemu idealnie wpisują się w wielkopowierzchniowe przestrzenie. Nieco cieplejsze od metalowych są meble, do których stworzenia wykorzystuje się elementy drewniane. Niezależnie od zastosowanego materiału, powinna cechować je surowość i prostota. Świetnie w przestrzeni industrialnej sprawdzą się meble z duszą lub takie, które są specjalnie postarzane.
Dekoracja industrialnego wnętrza
Brak dekoracji i industrialne meble? Loft czy przestrzenny dom przy takim połączeniu może zostać całkowicie pozbawiony domowej atmosfery. Wybierając dodatki, trzeba pamiętać, aby były utrzymane w podobnej stylistyce co industrialne meble. Oczywiście poduszki, mise na owoce czy świeczniki nie muszą jednoznacznie kojarzyć się z fabryką czy warsztatem rzemieślniczym, jednak dobrze jest, aby zostały wybrane z umiarem. Powinny cechować się minimalizmem i kolorystyką współgrającą z wnętrzem. Sentymentalne dodatki czy jaskrawe kolory będą stanowić zbyt duży kontrast i sprawią, że całą aranżacja straci swój urok.
Przykłady realizacji industrialnych mebli można znaleźć na stronie http://icon-concept.pl/industrialne-meble-loft/ – Meble Loftowe od Icon Concept