Sposobów na ogrzanie domu jest obecnie mnóstwo. Można wybierać wśród różnych rodzajów kominków, kotłów na paliwo stałe, źródeł odnawialnej energii. Co w przypadku, kiedy wybrane urządzenie okazuje się całkowicie nieefektywne i drogie w eksploatacji? Często dobrym rozwiązaniem jest zasobnik z wężownicą podłączony do instalacji.
Czym jest zasobnik z wężownicą?
Zasobnik z wężownicą, inaczej nazywany zbiornikiem akumulacyjnym lub buforowym, to duży, przynajmniej kilkusetlitrowy zbiornik na wodę. Urządzenie magazynuje ogrzaną przez źródła ciepła (takie jak kocioł c.o., kominek z płaszczem wodnym czy panele słoneczne) ciecz i uwalnia ją wtedy, gdy zachodzi potrzeba ogrzania budynku czy skorzystania z ciepłej wody użytkowej. Wężownica (lub wężownice) podłączona do zasobnika to spiralna rura przekazująca wodę i ogrzewająca ją. Najlepiej, by była wykonana z materiału o bakteriobójczych właściwościach, takiego jak miedź. Liczba wężownic zależy od wielkości i rodzaju instalacji.
Nieefektywne spalanie w kotle
Już przy zastosowaniu najprostszej wersji zbiornika z jedną wężownicą, możesz rozwiązać wiele problemów związanych z ogrzewaniem domu. Jedną z najczęstszych trudności, jakie można napotkać jest nieefektywne spalanie w kotłach na paliwa stałe (drewno, węgiel, palety). Urządzenia te, żeby uzyskać największą sprawność, muszą pracować z mocą nominalną. Można ją osiągnąć jedynie przy bardzo niskich temperaturach, występujących przez zaledwie kilka dni w roku. W pozostałe dni kotły pracują ze zdecydowanie mniejszą efektywnością, a przez to duża część paliwa jest marnowana. Przy takiej pracy kotła, można napotkać też inny problem – osadzanie się substancji smolistych w przewodzie kominowym.
Opisany problem rozwiązuje zasobnik z wężownicą, zainstalowany pomiędzy kotłem a grzejnikami. Kocioł nagrzewa wówczas ciecz niezależnie od tego, czy istnieje aktualne zapotrzebowanie na ogrzanie domu lub skorzystanie z ciepłej wody użytkowej. Urządzenie może działać z mocą nominalną i osiągać maksymalną sprawność, co w efekcie znacznie wydłuża jego żywotność. Zbiornik magazynuje ogrzaną wodę i uwalnia ją wtedy, gdy jest potrzebna.
Częsta obsługa kominka z płaszczem wodnym
Również właściciele kominków z płaszczem wodnym miewają problem z maksymalnym wykorzystywaniem swoich urządzeń. Największym utrudnieniem jest częstotliwość uzupełniania opału. W czasie silnych mrozów należy robić to nawet co 3-4 godziny, co jest ogromnym utrudnieniem np. w przypadku ogrzewania domu w nocy. Stała obsługa bywa uciążliwa, a ogrzewanie tym sposobem po prostu nieefektywne. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku źle eksploatowanego kotła, dochodzi do osadzania się sadzy w przewodzie kominowym.
Po podłączeniu zbiornika buforowego do instalacji, możesz zapomnieć o częstej obsłudze kominka. Wystarczy rozpalić w nim w taki sposób, by wykorzystać 100% wydajności urządzenia. Wówczas ciepła woda magazynuje się w zasobniku i może być uwalniana długo po tym, jak ogień w kominku wygaśnie. Zbiornik, dzięki temu, że jest dokładnie zaizolowany, może utrzymywać stałą temperaturę przez długi czas. Cały proces zachodzi bez udziału użytkowników.
Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania nie jest prosty. Przed zakupem najlepiej dokonać dokładnych obliczeń i nie sugerować się jedynie ceną urządzenia. Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał swoich urządzeń grzewczych, świetnym, długofalowym rozwiązaniem jest zasobnik z wężownicą. Przy większych instalacjach najlepiej sprawdzą się zaawansowane zbiorniki buforowe: http://www.noel.pl/ . Zwróć uwagę również na sam sposób wykonania urządzenia: z jakich materiałów korzystano przy produkcji oraz na jaki okres gwarancji możesz liczyć.