O bezpieczeństwie przeciwpożarowym należy pomyśleć już na etapie budowy domu. Zastosowanie odpowiednich materiałów i ostrożność domowników należą do najważniejszych elementów wpływających na ograniczenie ryzyka zaprószenia ognia i jego rozprzestrzeniania się w budynku.
Jakie są najczęstsze przyczyny wybuchu pożarów w budynkach mieszkalnych?
Zdecydowana większość pożarów w domach wynika z nieostrożności mieszkańców. Wśród najczęstszych przyczyn zaprószenia ognia, oprócz umyślnego podpalenia, wymienia się pozostawianie bez odpowiedniego nadzoru włączonych urządzeń elektrycznych i urządzeń grzewczych z odkrytym paleniskiem, brak ostrożności podczas prowadzenia prac remontowych, nieumyślne zaprószenie ognia, np. poprzez zaśnięcie z zapalonym papierosem, przechowywanie łatwopalnych substancji w pobliżu źródeł ciepła, a także nieprawidłową izolację przewodów elektrycznych, kabli i palnych rur. Ostrożność i zdrowy rozsądek to oczywiście podstawa, ale warto też zastosować rozwiązania, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia.
Jak zbudować bezpieczny dom?
Podczas budowania domu warto wykorzystać materiały niepalne. Odpowiednio zabezpieczone mogą ograniczyć szybkość rozprzestrzeniania się ognia, ponieważ musi na nie działać wysoka temperatura przez dłuższy czas, aby się zapaliły. Oprócz tego ważne jest stosowanie się do zaleceń zawartych w projekcie i zachowanie właściwej odległości pomiędzy budynkami. Drewniana więźba dachowa oraz inne drewniane elementy konstrukcyjne lub wykończeniowe warto zabezpieczyć preparatami zmniejszającymi ich palność. Ponadto ważne jest odpowiednie zaizolowanie szpar w ścianach i stropach, które powstają wokół przejść kabli i rur, za pomocą specjalnych materiałów – dzięki temu w razie pożaru ogień będzie rozprzestrzeniał się wolniej dając więcej czasu na ucieczkę z budynku. Podczas urządzania wnętrz lepiej zaś zrezygnować z materiałów palnych, jak boazerie, wykładziny, kotary wieszane w drzwiach czy zasłony.
Specjalne urządzenia
Osoby chcące zadbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych mogą też wykorzystać specjalne detektory ognia i dymu, które w razie zagrożenia uruchamiają alarm ostrzegający o pożarze. Co prawda czujki tego typu nie sprawią, że ogień będzie się rozprzestrzeniał wolniej, ale z pewnością zapewnią więcej czasu na ucieczkę w razie zagrożenia. Wśród produktów dostępnych na rynku znaleźć można detektory ognia, dymu lub czujki ciepła i dymu oferowane m. in. przez firmę Awex. Pamiętajmy, że w razie pożaru szkodliwy dym bywa znacznie większym zagrożeniem niż ogień, a wiele ofiar tego typu zdarzeń zginęło nie w wyniku poparzeń, ale właśnie z powodu zatrucia dymem. Czujniki dymu mogą więc w znacznym stopniu poprawić bezpieczeństwo.
W razie zagrożenia
Niezależnie od zastosowanych materiałów i urządzeń ostrzegających przed zagrożeniem, warto mieć w domu gaśnicę. Najbardziej optymalnym wyborem jest gaśnica proszkowa o wadze 4-6kg, za pomocą której można ugasić zarówno gazy i płyny łatwopalne, jak i ciała stałe czy instalacje elektryczne. Pamiętajmy jednak, aby umieścić ją w łatwo dostępnym miejscu, np. w przedpokoju.