Płyty komorowe z poliwęglanu to odporny i wytrzymały materiał chętnie używany w branży budowlanej do wykonywania zadaszeń czy półprzezroczystych ścianek i przegród. Poszukując materiału do pokrycia altany czy daszku nad drzwiami wejściowymi warto rozważyć właśnie poliwęglan komorowy. Jakie są jego zalety?
Co to jest poliwęglan komorowy? Wykorzystanie i właściwości
Poliwęglan komorowy to polimer, który wykazuje się dobrymi właściwościami mechanicznymi oraz termicznymi, a przy tym posiada dużą przezroczystość, przez co staje się konkurencyjny dla typowego szkła. Sprzedawany najczęściej w formie cienkich płyt, które wykonywane są na bazie żywicy poliwęglanowej. Posiada szereg zastosowań w budownictwie – najczęściej wykorzystywany jest do pokrycia wiat, świetlików, cieplarni, balkonów i altan czy obiektów sportowych.
Z uwagi na szeroki wybór kolorów i półprzezroczysty charakter sprawdzi się świetnie w roli ścianki działowej w mieszkaniu prywatnym, biurze lub wypełni przestrzeń balkonowej balustrady.
Poliwęglan komorowy zalety
To materiał, który posiada szereg korzystnych właściwości. Jest niezwykle wytrzymały na warunki atmosferyczne – doskonale sprawdzi się na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Cechuje go ognioodporność, może być wykorzystywany w skrajnych temperaturach. Ponadto jest lekki i wytrzymały – wykonywanie zadaszenia czy altany nie wymaga tak silnej konstrukcji podtrzymującej, jak w przypadku innych materiałów.
Inne zalety poliwęglanu komorowego, które warto wymienić to łatwe czyszczenie: nie tworzą się na nim zacieki, zabrudzenia nie rzucają się w oczy jak w przypadku szkła. Dodatkowo płyty komorowe z poliwęglanu są zabezpieczone warstwą ochronną przed promieniowaniem UV. Poliwęglan jest również dobrym termoizolatorem – z powodzeniem wykorzystamy go do budowy przydomowej szklarni. Montaż i ewentualna obróbka płyt nie stanowi problemu, możliwe jest gięcie na zimno. Płyty przycinamy z pomocą piłki o drobnych zębach, a nawiercamy, przykładając do stabilnego podłoża.
Praktyczne wskazówki dotyczące montażu i użytkowania
Konstruując zadaszenie przy użyciu płyt poliwęglanowych, pamiętajmy o uwzględnieniu odpowiedniego spadku – około 10%. Montujemy je zawsze kanalikiem do dołu. Tego rodzaju ułożenie ułatwia odprowadzanie wody i zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że materiał ulega rozszerzaniu pod wpływem temperatury, wymaga więc przerw dylatacyjnych pomiędzy kolejnymi płytami. Zamontowane płyty czyścimy na mokro, przy użyciu delikatnych detergentów – unikniemy w ten sposób ewentualnych zarysowań.