Najlepsze okna nie wystarczą, by móc korzystać z nich w pełnym komforcie.
Potrzebny jest również ich profesjonalny montaż, który zapewni funkcjonowanie w pełnej sprawności wszystkich parametrów technicznych. Wybierając ekipę montażową, w pierwszej kolejności sprawdź jej kwalifikacje i doświadczenie. Pamiętaj, że inwestycja w nowe okna jest ogromna. Nie możesz pozwolić sobie na nieprzemyślane decyzje i błędy. Te będą miały wpływ na późniejsze użytkowanie okien i ich sprawność. Montaż okien będzie miał też wpływ na funkcjonowanie całego domu. Ten zrealizowany niezgodnie z najnowocześniejszą sztuką stolarki okiennej będzie narażał się na większe koszty, jakie wiążą się z ogrzewaniem domu. Przez okna bowiem ucieka najwięcej ciepła i przedostaje się najwięcej zimnego powietrza z zewnątrz. Należy zadbać więc o ich należytą izolację. Dowiedz się, jak prawidłowo montuje się okna już teraz.
Postaw na profesjonalizm
Nigdy nie decyduj się na samodzielny montaż okien, jeśli nie masz w tym zakresie doświadczenia. Postaw raczej na profesjonalizm, bo od tego zależeć będzie sprawne użytkowanie okien. Nie jest to zadanie proste, w którym poradzi sobie laik. Wymaga doświadczenia i umiejętności. Okna mają przecież służyć przez wiele lat.
Poszczególne etapy, jakie zakłada dobry montaż okien
Ramy okienne przytwierdza się do muru. W tym celu stosuje się najczęściej tzw. ciepły montaż, czyli warstwowy. Jeszcze do niedawna wykorzystywano w tym celu samą piankę PUR. Ta jest odporna na niekorzystne działania atmosferyczne, zapobiega też przedostawaniu się robactwa czy gryzoni. Eksperci wiedzą jednak, że sama pianka poliuretanowa dzisiaj nie wystarczy, by odpowiednio okno zaizolować. Warto wiedzieć, że priorytetem, który należy brać pod uwagę, jest uniknięcie efektu powstawania mostków termicznych. To one wpływają na przenikanie zimna z zewnątrz i wydostawanie się generowanego ciepła we wnętrzu domu. To z kolei ma znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy nie tylko opłaty z tytułu ogrzewania nieruchomości, ale też pojawiania się wilgoci, a wraz z nią grzybów i pleśni, jakie są niekorzystne dla naszego zdrowia. Nie można sobie na to pozwolić.
Aby uniknąć tego problemu, stosuje się ciepły montaż okien. Oznacza to, że piankę PUR dodatkowo się zabezpiecza. W tym celu wykorzystuje się folię albo taśmę o paroszczelnych i paroprzepuszczalnych właściwościach. To zapobiega powstawaniu mostków termicznych i dodatkowo chroni samą piankę. Okno powinno być osadzone na tzw. ciepłym parapecie, który również ma duże znaczenie w zakresie izolacji cieplnej budynku.
Co ważne, po montażu okien należy zdjąć jak najszybciej wszystkie folie ochronne i odlepić naklejki. Takich elementów nie można zostawiać, bo warunki atmosferyczne, a przede wszystkim promienie słońca mogą wpływać niekorzystnie. Po naklejkach może pozostać trwały ślad, a folia będzie trudna w usunięciu. Okna warto też od razu dokładnie odkurzyć i umyć, tak samo parapet i wszystkie elementy ram. Dzięki temu zapewnia się natychmiastową używalność okien w pełnym komforcie.