Szczury i myszy od wieków żyją w sąsiedztwie człowieka. Zazwyczaj pojawiają się w pomieszczeniach gospodarczych, piwnicach, komórkach i spiżarniach, ale bardzo często zapuszczają się również do kuchni i pokojów, w których przebywają ludzie. Chociaż na pozór nie ma się czego obawiać, ich obecność jest bardzo nieprzyjemna. Co więcej, może także wiązać się z roznoszeniem niebezpiecznych dla zdrowia chorób. Walka z gryzoniami nie musi być wcale wyjątkowo uciążliwa. Dobór odpowiednich środków pomoże szybko i skutecznie uporać się z tym problemem.
Gryzonie w domu
Myszy i szczury mogą żerować w pobliżu siedlisk ludzkich przez cały rok, zwykle jednak ich największą aktywność obserwuje się pod koniec lata i na początku jesieni. Najbardziej narażone są rzecz jasna gospodarstwa położone na wsiach lub w okolicach pól, lasów lub łąk, coraz częściej jednak akcje deratyzacyjne przeprowadza się w miastach – gryzonie idealnie odnajdują się w pionach kanalizacyjnych i zsypach. Żywią się odpadkami i przyciągają je złe warunki sanitarne. Prawdziwy problem rozpoczyna się, kiedy szczury lub myszy zadomowią się bezpośrednio w pomieszczeniach, w których żyją ludzie. Walka z nimi bywa bardzo trudna, ponieważ małe gryzonie odznaczają się sporą inteligencją i umiejętnością walki o przetrwanie. Nie zawsze musimy jednak sięgać po najbardziej radykalne środki, w wielu przypadkach świetnie poradzą sobie naturalne rozwiązania.
Domowe sposoby na gryzonie
Oczywiście najbardziej popularnym i bardzo skutecznym sposobem walki z niechcianymi myszami i szczurami będzie wykorzystanie w tym celu innego drapieżnika. Nie bez przyczyny koty swego czasu zajmowały się głównie polowaniem. Obecność tego zwierzęcia w domu znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia plagi gryzoni. Z myszami świetnie radzą sobie również niektóre gatunki psów. Do najlepszych myśliwych należą teriery, cocker spaniele i jamniki. Świetny i, co niezwykle ważne, bezkrwawy rezultat osiągniemy również dzięki roślinom, które działają odstraszająco na gryzonie. Należą do nich przede wszystkim czosnek, wilczomlecz i nostrzyk. Warto zasiać w ogrodzie również miętę, dziki rumianek lub oleander. Ich zapach nie pozwoli myszom i szczurom osiąść w obrębie naszej działki. Dla człowieka jest z kolei niezwykle przyjemny, a wiele z wymienionych roślin znajdzie także zastosowanie w kuchni. Jeżeli myszy zadomowiły się bezpośrednio w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, warto wypróbować cytrynę – owoc wystarczy przekroić na pół i położyć go w kilku miejscach w domu – świetnie nadadzą się do tego kąty i szafki.
Pułapki na myszy i szczury
Jeżeli naturalne metody zawiodły, bądź z jakichś powodów nie możemy ich użyć, świetną skutecznością odznaczają się stare sprawdzone sposoby na walkę z gryzoniami. Przede wszystkim warto wykorzystać pułapki na myszy, zwane również myszołapkami. Obecnie coraz częściej tradycyjne drewno zamienia się plastikiem, który zapewnia wysoką skuteczność na warunki atmosferyczne, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Za przynętę może służyć kawałek chleba posmarowany smalcem lub margaryną, świetnie sprawdzi się również odrobina sera, kiełbasy lub wędliny. Sprawdzonym sposobem na gryzonie są również pułapki żywołowne, które nie doprowadzają do śmierci zwierzęcia, a jedynie zatrzaskują go w tunelu.
Trutki na gryzonie
Jeżeli inne sposoby się nie sprawdziły, konieczne może okazać się użycie trutek na szczury i myszy. Na rynku dostępne są w wygodnej formie granulatu, pasty lub żelu. Wszystkie działają z opóźnieniem, dzięki czemu pozwalają na pozbycie się całej populacji pasożytów. Świetnie sprawdzają się również trutki z dodatkiem ziaren słonecznika, które dodatkowo wabią gryzonie. Przed aplikacją środka należy jednak pamiętać, że nie powinien znaleźć się w miejscach, w których mógłby przez pomyłkę zostać spożyty przez zwierzęta domowe lub dzieci. W każdym przypadku należy także zaznajomić się z ulotką dołączoną przez producenta do opakowania.
Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.