Tapicerowane meble nigdy nie wyjdą z mody – ich ponadczasowość jest nie do zastąpienia, więc wiele osób decyduje się na zakup tego typu mebli do swoich domów i mieszkań. W dodatku ich styl wciąż się zmienia, więc niezależnie od panujących aktualnie trendów zawsze można znaleźć coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że o materiały tapicerskie należy odpowiednio dbać, aby prezentowały się równie dobrze, jak pierwszego dnia od zakupu.
Materiały tapicerskie są wyjątkowe, gdyż ich popularność nie ma prawa zgasnąć. Szczególnie, że współczesne obicia tego typu mają przeróżnego rodzaju kolory, wzory i gramaturę. Pamiętajmy, że nie każde meble nadają się do obicia ich tapicerką, gdyż musi to być materiał w pełni wytrzymały na zarysowania i wycieranie. Stosując jednak kilka skutecznych metod na ich pielęgnację mamy większą szansę na cieszenie się nimi na dłużej.
Jak pielęgnować meble tapicerowane?
Materiały tapicerskie mają to do siebie, że są często narażone na uszkodzenia. Wynika to z ich specyfiki, gdyż są materiałami pochodzenia naturalnego, czyli również delikatnego. Poza tym trzeba je chronić przed przebarwieniami, które niełatwo usunąć. W momencie pojawienia się plamy należy sięgnąć po specjalne środki chemiczne przeznaczone tylko i wyłącznie do czyszczenia tapicerki.
Stąd na początek warto wiedzieć, gdzie postawić w domu takie meble, aby zaoszczędzić sobie dodatkowej roboty. Najlepiej jest je trzymać z dala od promieni słonecznych, czyli w pobliżu okien, balkonów i tarasów. Dzięki temu mebel nie będzie blaknąć. Trzeba również uważać na kaloryfery i kominki – zbyt bliski kontakt z nimi może się skończyć niefortunnie dla kolorystyki tapicerki.
Codzienna pielęgnacja mebli tapicerowanych polega przede wszystkim na odkurzaniu ich powierzchni, a co jakiś czas – z pomocą specjalnych detergentów. Zachęcamy także prać materiał od czasu do czasu miękką gąbką nasiąkniętą szamponem lub pianką do obić. Po wszystkim przetrzeć wszystko ściereczką – nie przesadzić tylko z ilością wody, ponieważ może za mocno wsiąknąć w mebel, przez co będzie dłużej schnął, a w najgorszym przypadku pleśniał. Warto też na początku wypróbować detergent na niewielkim fragmencie obicia, żeby sprawdzić jak zareaguje.
A co, jeśli tapicerka wykonana jest z aksamitu i weluru, które są kapryśne i z wyraźniejszą fakturą? Pielęgnacja wygląda już inaczej, gdyż są bardziej wymagające w utrzymaniu świeżości. Należy je przecierać roztworem wody z amoniakiem. Ważne, aby to robić z kierunkiem ułożenia włosia, aby zachować elegancki wygląd tkaniny. Po wszystkim czeszemy szczotką i suszymy suszarką – o chłodnym powietrzu!
Pojawiła się plama – co robić?
Nawet jeśli skrupulatnie będziemy uważać na każde zabrudzenie i dbać o to, aby nasze meble były nieskazitelnie czyste, to i tak raz na jakiś czas pojawi się na nich plama, którą niełatwo zmyć. Co w takim razie zrobić? Czego użyć? Wszystko zależy od substancji, która wylądowała na tapicerce. W przypadku tłustych plam wystarczy rozpuszczalnik do tłuszczów. Trudniejsze plamy, np. po winie czy kawie można potraktować kwaskiem cytrynowym. Na plamy po herbacie z kolei pomaga proszek do prania (wystarczy niewielka ilość).
Każde zabrudzenie po potraktowaniu go specyfikiem powinno się dodatkowo przetrzeć wilgotną ściereczką, aby spotęgować ich działanie. Pamiętajmy jednak, że nie każda plama usuwa się natychmiast – Pocieranie na siłę non stop może tylko pogorszyć sytuację, dlatego trzeba zaufać środkom i cierpliwie poczekać na efekty końcowe.