Nie wszystkie rośliny boją się mrozu – niektóre doskonale radzą sobie z niskimi temperaturami i silnymi podmuchami wiatru. Jeśli planujesz udekorować swój przydomowy ogród ozdobnymi bylinami, którym zima niestraszna, poznaj odpowiednie gatunki roślin wieloletnich.
W naturze występuje wiele bylin odpornych na okresowe spadki temperatur. Z powodu lepszej adaptacji do warunków atmosferycznych są zwykle mniej wymagające w uprawie niż gatunki ciepłolubne. Wśród najciekawszych roślin niewrażliwych na mróz, które doskonale sprawdzą się w ogrodzie, znajdują się m.in. dzwonek skupiony, fiołek labradorski i powojnik syberyjski.
Dzwonek skupiony: odporna na mrozy roślina wieloletnia
Dzwonek skupiony to ozdobna roślina wieloletnia. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, owalnymi liśćmi i gęstym kwiatostanem główkowatym w intensywnie fioletowym kolorze.
Uprawa dzwonka skupionego jest niezwykle prosta. Szybko i bujnie wzrośnie on na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Preferuje glebę umiarkowanie wilgotną, ale przyjmie się też na suchym podłożu. Należy unikać miejsc ciemnych i terenów podmokłych – to niekorzystne warunki dla tej byliny.
Aby dzwonek skupiony barwnie rozkwitł wiosną i latem, nie potrzebuje skomplikowanych czynności pielęgnacyjnych. W obfitym wzroście nie przeszkodzi mu ani mało żyzna gleba, ani mrozy, ani nawet… brak podlewania. Nawodnienie dzwonka skupionego jest wskazane tylko w okresach suszy. W okresie wegetacji warto użyźnić glebę, np. nawozem płynnym do roślin kwitnących Ziemovit lub zwykłym kompostem.
Rozmnażanie dzwonka skupionego jest równie łatwe, co jego uprawa: wystarczy wiosną podzielić dorosłą roślinę, która zdążyła się rozrosnąć. Jeśli zależy Ci na rozpoczęciu uprawy jesienią, zdecyduj się na wysianie dzwonka skupionego z nasion.
Fiołek labradorski: subtelny, ale wytrzymały w każdych warunkach
Inną rośliną, która pięknie ozdobi polski ogród i której nie zagrożą niskie temperatury, jest fiołek labradorski. Ta bylina o sercowatych liściach oraz drobnych kwiatach wyrastających na szypułkach tworzy barwne kępy zdobiące wiele przydomowych ogrodów.
Fiołek labradorski nie jest trudny w uprawie. Lubi wilgoć i umiarkowany cień. Choć optymalne dla wzrostu fiołka są gleby o odczynie kwaśnym, żyzne i bogate w próchnicę, ta barwna roślina poradzi sobie też w mniej sprzyjających dla niej warunkach.
Wytrzymały i pełen uroku fiołek labradorski jest jednak krótkowieczny i wymaga regularnego odnawiania. Aby uzyskać młode rośliny, można zdecydować się na podział dorosłego okazu lub wysiew nasion w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego.
Powojnik syberyjski: zimozielone pnącze do ogrodu
Powojnik syberyjski to zimozielone pnącze o wyjątkowo efektownych kwiatach w białym kolorze. Ta wytrzymała bylina, należąca do rodziny jaskrowatych, wyposażona jest w ogonki liściowe. Dzięki temu doskonale sprawdzi się zarówno w roli ozdoby oplatającej ogrodzenia, pergole lub pnie drzew, jak i rośliny okrywowej do ogrodu. Będzie też dobrym towarzyszem dla róż i krzewów ozdobnych.
Podobnie jak inne rośliny mrozoodporne, powojnik syberyjski nie ma dużych potrzeb. Jego uprawa sprowadza się do wyboru odpowiedniego stanowiska. To ozdobne pnącze najlepiej czuje się w miejscach słonecznych i półcienistych, na glebach przeciętnych, piaszczysto-gliniastych. Choć stosunkowo łatwo adaptuje się do warunków środowiskowych, powojnik może się nie przyjąć na podłożu suchym lub o kwaśnym odczynie. Aby obniżyć poziom pH ziemi w ogrodzie, wymieszaj ją z odkwaszonym torfem ogrodowym Ziemovit.
Powojnik syberyjski nie wymaga przycinania. Jak przystało na roślinę o syberyjskim rodowodzie, niestraszny mu ostry wiatr i mróz. Najlepiej rozmnażać go przez sadzonki zdrewniałe.
Szukasz dodatkowych porad dotyczących uprawy roślin? Na www.ziemovit.pl znajdziesz wiele praktycznych informacji, dzięki którym pielęgnacja Twojego ogrodu będzie łatwa i przyjemna.