Podczas urządzania lub remontu łazienki często stajemy przed dylematem co wybrać: wannę czy kabinę prysznicową? Najlepszym rozwiązaniem jest wybór obu urządzeń. Zazwyczaj jednak łazienki nie posiadają wystarczająco dużo przestrzeni na wstawienie obu urządzeń. W takiej sytuacji należy zastanowić się, co będzie bardziej praktyczne i wygodne dla domowników. W obecnych czasach remonty coraz częściej goszczą w naszych domach. Możliwości w doborze wykończenia są coraz większe i bardziej praktyczne.
Częściej wybierana jest kabina prysznicowa
Aktywne i szybkie życie wymusza na wielu osobach zakup kabiny prysznicowej. Dzięki niej mniej czasu poświęcamy na zabiegi higieniczne. Dużym plusem kabiny jest także oszczędność. Na 7-minutowy prysznic zużywamy około 100 litrów wody, natomiast do zapełnienia wanny co najmniej 140 litrów. To rozwiązanie cieszy się także popularnością wśród osób starszych. Wstawienie do kabiny składanego krzesełka umożliwia mycie w pozycji siedzącej.
A może jednak wanna?
Zajmuje więcej miejsca niż kabina, ale ma inne zalety. Wanny nadal cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących. Rynek oferuje coraz więcej modeli bardziej dopasowanych do potrzeb nabywców. Na wanny decydują się rodziny z dziećmi lub miłośnicy długich relaksujących kąpieli przy świecach. Rynek oferuje wanny z hydromasażem. Coraz popularniejsze stają się także takie z jacuzzi. W wannie możemy zażyć odprężającą kąpiel po ciężkim dniu pracy lub w trakcie zimnego zimowego wieczoru. Możemy nie tylko się zrelaksować, ale także zorganizować romantyczną kąpiel dla naszej drugiej połówki.
Duży wybór modeli i rodzajów wanien
Współczesny rynek jest bardzo otwarty na kupującego. Potrafi bezbłędnie wpasować się w oczekiwania. Do wyboru mamy wanny: narożne, prostokątne, okrągłe, owalne, wielokątne i wolnostojące. Możemy wybrać odpowiedni model wanny dopasowany do wystroju łazienki i naszych preferencji.
Plusy i minusy obu rozwiązań
Warto rozważyć kilka kryteriów. Pierwszym z nich jest ilość miejsca: pewne jest, że prysznic zajmuje mniej miejsca. Wannę natomiast równie łatwo jak kabinę możemy wkomponować w styl łazienki i np. wybierając wannę wolnostojącą, możemy dodać elegancji akcent. Kolejny aspekt to codzienne używanie. Czas, który poświęcamy na prysznic to kilka minut. W wannie przebywamy dłużej — dzięki temu możemy się zrelaksować po ciężkim dniu. Następny aspekt to oszczędność. Na prysznic zużyjemy około 100 litrów wody. Napełnienie wanny to minimum 140 litrów. Warto jednak wrócić uwagę na fakt, że wannę nie zawsze wypełniamy wodą po brzegi. Dobrym rozwiązaniem jest wanna z parawanem. Możemy ją wykorzystać zarówno do szybkiego prysznica, jak i zażycia długiej kąpieli.